Anadolu Buluşmaları -1- Gaziantep – 02-02-2020

Anadolu Buluşmaları -1- Gaziantep – 02-02-2020

Değerli misafirler,

Değerli katılımcılar,

Sizleri PROMASİAD adına saygıyla selamlıyor, Anadolu Buluşmaları kapsamında bu yıl ilkini düzenlediğimiz Anadolu Buluşmaları Gaziantep programının hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.
Sektörümüzün İstanbul merkezli olan geleneksel yapısının Anadolu’ya yayılması ve dağılması bakımından bu buluşmaların oldukça önemli olduğuna inanıyorum.
Bugün bu vesile ile sizlerle bir arada bu Gazi şehirde bulunmaktan dolayı PROMASİAD yönetim kurulu adına duyduğumuz memnuniyeti ifade ederek Gaziantep’ten ve çevre illerden katılım sağlayan siz değerli meslektaşlarıma da ayrıca hoş geldiniz diyorum.

Değerli misafirler,

PROMASİAD, hedef pazarları, tedarikçileri, faaliyet alanları, problem ve sıkıntıları hemen hemen aynı olan iki sektörün, promosyon ürünleri sektörü ve matbaa-basım sanayi için ortak bir çalışma zemini oluşturmak ve her iki sektörde de eksik olan dayanışma ve birlikte çalışma kültürünü inşa edebilmek amacıyla faaliyetlerine devam ediyor.
Promosyon ve Matbaa sektöründe güçlü faaliyetlerle ülkemiz iş adamlarının gerek Türkiye gerekse yurt dışında en iyi şekilde temsilini gerçekleştirmeyi, ülkemizde sektörel anlamda etkili bir lobi gücü oluşturmayı, yurtdışında ise Türk Tanıtım ürünleri ve Basım Sanayi sektörlerinin algısını daha da yukarılara çıkarmayı amaçlayan faaliyetler yürütmeye çalışıyoruz.
Promosyon ve matbaa sektörlerinin gerek özel sektörde gerekse kamuda kaybolan saygınlığının tekrar hak ettiği yere gelmesi için çalışmalar yapmayı amaçlayan derneğimiz geçtiğimiz dokuz aylık dönemde kuruluş ve örgütlenme süreçlerini tamamlamış oldu. Belirlediğimiz amaçlar dahilinde bizlere kolaylık sağlayacak bir yapı oluşturmaya gayret ettik. Bugün 92 üyeye ulaşan birlikteliğimiz, bundan böyle daha da güçlü bir şekilde sektörlerimize ve işletmelerimize hizmet etmeye gayret edecektir.

Değerli katılımcılar,

Gaziantep, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, sanayi ve ticaret alt yapısıyla Türkiye ekonomisinde oldukça önemli bir yer tutmakta olan bir şehrimizdir. Gaziantep her şeyden önce bizler için bir ticaret ve sanayi merkezidir. Bugün gelişen sanayisi ile birlikte büyük bir istihdamı taşımaya devam etmektedir.
Suriye’de devam eden savaş; siyasi, ekonomik, diplomatik ve güvenlik alanlarında Gaziantep’i doğrudan etkilemiş ve Ortadoğu ile olan ticaret hacmi düşmüştür. Fakat bu olumsuz durumda dahi Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en gelişmiş kenti olan Gaziantep birçok sektörde ülkemiz için bir üretim üssü olma özelliğini sürdürmektedir.
Basım sanayi ve promosyon ürünleri alanında son bir-kaç yıldan bu yana ülkemiz, oldukça güçlü bir şekilde uluslararası rekabet gücü kazandı. Gaziantep girişimcilerinin sektörlerimize daha yakından ilgi göstermesini ve üretim yatırımlarını arttırmalarını çok önemsiyoruz. İstanbul’a göre daha güçlü olan üretim avantajlarının bu şehirde değerlendirilmesi gerekiyor.
Gaziantepli meslektaşlarımızdan önümüzdeki dönemde geleneksel ticaret kalıplarının dışında kalarak düşünmelerini ve Gaziantep’in başta ülkemiz büyük şehirlerinin olmak üzere tüm Ortadoğu’nun basım sanayi ve promosyon ürünler alanında üretim üssü olması şeklinde konuşlanmasını arzu ediyoruz.

Bu alanda bizler, gerek pazar imkanları gerekse know-how ve arge olmak üzere tüm boyutları ile buradaki meslektaşlarımızla birlikte hareket etme arzusunda olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Değerli dostlar,

E-arşiv ve e-fatura uygulamaları ile matbaalarımızın iş imkânlarının daraldığı bir dönemde matbaa işletmecisi dostlarımıza da bir çağrıda bulunmak istiyorum. Promosyon sektöründe son bir-kaç yıldan bu yana önemli bir ölçüde kağıt ve kağıt türevi ürünlere talep artmaya başladı. Çinden ithal edilen ürünlere getirilen ek vergiler ile üretim yatırımları daha da artmaya devam edecek gibi gözüküyor. Artık matbaa mesleğinin bittiğinin söylendiği bu dönemde promosyon ürünlerde kağıt ve kağıt türevi olan ürünlere olan talep artmaya devam ediyor. Bu bağlamda promosyon sektörünün matbaa ve basım sanayine önümüzdeki dönemde daha güçlü destek olacağını söyleyebiliriz.

Sözlerime son verirken bugün bu Gazi şehirde sizlerle birlikte olmaktan dolayı duyduğumuz memnuniyeti tekraren ifade etmek istiyorum. Zorlaşan ve önümüzdeki dönemde de devam edecek gibi gözüken ağır ekonomik sıkıntı ortamında, birlik ve beraberliğimizin şartları daha da kolaylaştıra-cağını düşünüyorum.

Bizleri misafir ettiğiniz ve ev sahipliğiniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Özellikle programın gerçekleşmesinde oldukça önemli bir gayret gösteren Erhan Gazi kardeşime, Ethem Özcan Bey’e, Gaziantep Matbaacılar Odası Başkanı Ökkeş Boynukısa Bey’e, sektörümüze olan destekleri için Sky Fuarcılık Genel Müdür yardımcısı Murat Gürbulak Beye ve PROMASİAD Yönetim kuruluna ve bizlere eşlik eden kıymetli hanımefendilere teşekkür etmek istiyorum.

Programın ilk bölümünde Matbaa ve Promosyon sektöründe değişen yaklaşımlar başlığı ile Lider Patronlar Birliği Başkanı Mustafa Karademir’in sunumunu dinleyeceğiz. Mustafa Bey sektörün içerisinden gelen birisi. Gerek matbaa üretiminde ve ihracatta gösterdikleri başarı ile gerekse de promosyon sektöründe yaptıkları ajans hizmetleri ile her iki alanda da oldukça tecrübeli bir isim. Tecrübelerini bizlerle paylaşacaklar.

İkinci bölümde yaşadığımız sıkıntıları ve problemleri; ileriye dönük düşüncelerimizi paylaşacağımız istişare toplantımızı gerçekleştireceğiz. Daha çok sizleri dinlemeyi ve buradaki iş atmosferini anlamayı arzu ediyoruz. İkinci bölümde gerçekleştireceğimiz görüşmeleri toplantı sonunda bir sonuç bildirisi haline getirmeyi ve kamuoyu ve ilgili karar mercileri ile paylaşmayı amaçlıyoruz.
Toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Ömer KARATEMİZ – PROMASİAD Yönetim Kurulu Başkanı

Bu gönderiyi paylaş